Okno w dachu – o czym należy pamiętać

Okno w dachu - o czym należy pamiętać

Okna dachowe na przestrzeni lat stały się bardzo modnym elementem poddaszy domków jednorodzinnych, działkowych, jak i budynków, projektowanych przez samych deweloperów. Nie tylko w dużym stopniu oświetlają one przestrzeń, w której się znajdują, ale i idealnie współgrają ze wszystkimi, nawet nietypowymi aranżacjami.

Świetnie spisują się one zarazem w pokojach, jak i w łazienkach. Na co jednak należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie dla siebie okno dachowe? Dowiesz się tego z niniejszego tekstu. 

Dach – każde nachylenie jest odpowiednie 

Bez względu na to, jak bardzo pochylony jest dach, zawsze można zdecydować się na okna połaciowe. Może być on zarazem spadzisty, jak i prawie całkowicie wypłaszczony. W zależności od tego, jaki jest, można dobrać idealne dla siebie okna dachowe. Mogą one między innymi być: 

  • uchylne – posiadają wtedy one specjalne siłowniki, dzięki którym można otwierać okno do pewnego stopnia, 
  • otwierane – dzięki takiemu systemowi okna dachowe można otworzyć na oścież,
  • obrotowe – jak sama nazwa wskazuje, są w stanie obrócić się o sto osiemdziesiąt stopni. Takie okna na poddasze są bardzo wygodne i funkcjonalne, gdyż bez problemu można je umyć. 
  • wyłazowe – w przeciwieństwie do otwieranych, okna poddaszowe tego typu mają bardziej odporny na wgniecenia szkielet, który nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem dużych nacisków. Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się w momencie, kiedy trzeba będzie wyjść na dach, albo dostać się do komina,
  • świetliki – jest to bardzo popularna forma, jednak ze względu na swoją konstrukcję, takiego okna nie da się otworzyć, czy też uchylić. 

Naturalne oświetlenie – lepszy nastrój 

Nie od dzisiaj wiadomo, że światło słoneczne pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Dzięki niemu pobudzana jest w naszych ciałach produkcja serotoniny, mająca znamienny wpływ na nastrój. 

Dlatego też okna dachowe, wpuszczające naturalne oświetlenie, wygrywają w boju z żarówkami. Świetnie spiszą się one zarazem w łazienkach, jak i pokojach dziecięcych.