Jak doświetlić poddasze

Z niedoświetlonym poddaszem zmaga się wielu właścicieli domków jednorodzinnych, którzy z tego powodu decydują się na okna dachowe, dostępne na rynku w wielu odsłonach. Mogą być one umieszczane zarówno na bardzo spadzistych dachach, jak i tych bardziej wypłaszczonych.

Niepodważalnie nadają one pomieszczeniu klimatu i w niczym nie przeszkadzają w aranżacji danego pokoju. W nowym budownictwie są one nieraz jedynym wyjściem, aby doświetlić ciemne poddasze. Co jeszcze przemawia za tym, by zdecydować się na sprawdzone i dobrej jakości okno dachowe? Tego dowiesz się z niniejszego tekstu. 

Okna w dachu – ilość ma znaczenie

Jeden duży otwór okienny, a może liczne i mniejsze okna połaciowe? Z tym pytaniem zmaga się wiele osób, które nie mogą podjąć szybkiej decyzji w tej kwestii. Jedno, jak i drugie rozwiązanie z pewnością w pewnym stopniu rozświetli poddasze, jednak to drugie zrobi to o wiele lepiej.

Liczne okna poddaszowe w większym stopniu równomiernie rozkładają światło słoneczne. Na takie doświetlenie ma ponadto wpływ sama wysokość ich montażu – im jest ona wyższa, tym więcej wpadnie do pomieszczenia promieni słonecznych. 

Co z zabrudzeniami – ograniczenie dopływu światła? 

Nie da się ukryć, że okna dachowe w większym stopniu są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, które ze względu na ich nachylenie, łatwiej się na nich osadzają. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Istnieje jednak druga strona medalu. Okna na poddasze dostępne są w wielu modelach, a w tym z systemem uchylno-obrotowym, dzięki czemu w łatwy sposób można przeczyścić zabrudzoną szybę.

Deszcz również jest w tym temacie sprzymierzeńcem, gdyż wraz ze sprzyjającym kątem padania jest w stanie zmyć wszelkie zabrudzenia. Okna dachowe w kwestii zachowania czystości nie powinny więcej niepokoić swoich właścicieli.