O kodach kreskowych i bazach produktowych słów kilka

O kodach kreskowych i bazach produktowych słów kilka

Europejski Kod Towarowy (po angielsku European Article Number – w skrócie EAN) jest rodziną kodów kreskowych. Kody EAN stosowane są przez wszystkich producentów z całego świata. Obecnie chyba nie ma już produkty, na którym nie zostałaby umieszczony kod EAN.

Jaki jest cel stosowania tych kodów?

Kody EAN dostarczają wielu ważnych informacji zarówno sprzedawcom jak i klientom. Najczęściej trzy pierwsze cyfry, z których składają się kody EAN dostarczają informacji o tym, w którym kraju dany produkt został wydany. Kody EAN jakiś czas temu zostały ujednolicone. Wystarczy znać kod EAN, aby odnaleźć dany produkt i zdobyć informacje o nim. Odnalezienie danego produkty na podstawie kodu EAN umożliwia wyszukiwarka kodów.

Wyszukiwarka kodów jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy tylko wpisać w nią posiadany kod EAN. Wyszukiwarka kodów to najczęściej narzędzie, które jest udostępniane bezpłatnie.

Bogate bazy danych o produktach

Ważnym narzędziem jest również baza produktowa. Im baza produktowa jest bogatsza, im więcej produktów się w niej znajduje, tym większe szanse, że interesujący produkt zostanie szybko odnaleziony. Baza produktowa może dotyczyć bardzo wielu produktów. Niektóre z nich są bazami odnoszącymi się tylko do jednej kategorii produktów. Baza produktowa może więc zawierać przykładowo jedynie produkty spożywcze z całego świata.

Pierwsze kody kreskowe pojawiły się na opakowaniach w 1978 roku. Aby dowiedzieć się do kogo należy dany produkt czy też poznać jaki to produkt, wystarczy wpisać cyfry składające się na kod w wyszukiwarkę kodów.